Jeżycjada.pl

Mój blog o Jeżycjadzie

Postacie

Postacie
Rodzina Borejków

Ignacy Borejko
jest seniorem rodu. Urodzony w 1935 roku. Z wykształcenia filolog klasyczny i bibliotekoznawca. Podobnie jak cała rodzina, jest zapalonym miłośnikiem książek. Cechuje go erudycja, często posługuje się zwrotami łacińskimi, krzewiąc w córkach, wnukach, wnuczkach i prawnuczce miłość do tego języka. Zwykle zatopiony w filozoficznych rozważaniach, łagodny, dowcipny i spokojny. Stanowi wzór dla wszystkich członków rodziny (i nie tylko!).

Melania (Mila) Borejko (Kalemba)
urodzona 31 grudnia 1935 roku, żona Ignacego. Z wykształcenia ekonomistka, na co dzień zajmuje się korektami dla wydawnictw; pisze książki. Energiczna, zdecydowana i nierzadko despotyczna, w rzeczywistości wrażliwa i troskliwa. Jest podporą dla całej rodziny. Pod pseudonimem Kal Amburka pisze znane sztuki (m.in. Czarną sukienkę i Wieczór prezydencki), wystawiane w teatrach. Córka Zuzanny i Władysława Makowskich, którzy zginęli podczas II wojny światowej (w 1940 roku), wychowana przez Gizelę Kalembę. W czasie trwania akcji Sprężyny przebywa w Oksfordzie u wnuczki Róży. Główna bohaterka Kalamburki.

Gabriela (Gaba) Stryba (de domo Borejko, primo voto Pyziak)
urodzona 15 października 1961 roku, najstarsza córka Mili i Ignacego, była żona Janusza, obecnie żona Grzegorza. Ma trójkę dzieci: Różę i Laurę (z Januszem) oraz Ignacego Grzegorza (ze związku z Grzegorzem). Wykłada na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Gabriela jest pełna humoru, energiczna i silna psychicznie; wierzy w nieograniczoną moc ludzkiego dobra, jest życzliwa, pomocna i zdecydowana. Ulega licznym złamaniom w wypadku samochodowym (Sprężyna). Jest główną bohaterką książki Kwiat kalafiora.

Ida Pałys (Borejko)
urodzona 15 marca 1964 roku, druga córka Ignacego i Mili. Żona Marka, mama Józefa, Łucji i Kazimierza, laryngolog. Charyzmatyczna i wybuchowa, ma skłonności do wyolbrzymiania problemów i histerii, znana z ciętego języka, często nietaktowna, ale pomocna. Ma niezłomny charakter i niespożytą chęć niesienia pomocy. Główna bohaterka Idy Sierpniowej

Natalia (Nutria) Rojek (Borejko)
trzecia córka Ignacego i Mili. Urodzona w 1971 roku. Żona Roberta Rojka, zwanego Robrojkiem, matka Szymona i Jędrzeja. Nauczycielka języka polskiego w liceum. Cicha, rozmarzona, zamknięta w sobie; wegetarianka. Wrażliwa i delikatna, potrafi jednak wybuchnąć w najmniej spodziewanym momencie, jeśli ktoś stara się ją do czegoś zmusić. Występuje jako główna postać w Nutrii i Nerwusie

Patrycja (Pulpecja) Górska (Borejko)
urodzona 11 kwietnia 1973 roku, najmłodsza córka Borejków. Żona Floriana (Baltony), matka Anny i Nory. Oblała maturę z powodów miłosnych. Później zdała ją i ukończyła Wydział Leśnictwa. Słodka, spokojna i pogodna, zakochana w mężu. Mieszka wraz z mężem i córkami niedaleko Pobiedzisk. Jest bohaterką książki Pulpecja

Róża (Pyza) Schoppe (Pyziak)
urodzona w listopadzie 1981 roku, córka Gabrieli i Janusza Pyziaka, najstarsza wnuczka Ignacego i Mili. Żona Fryderyka Schoppe. Obecnie mieszka wraz z mężem i córką Melanią w Oksfordzie. Główna postać powieści Imieniny

Laura (Tygrysek) Pyziak
urodzona 10 grudnia 1984 roku, młodsza córka Gabrieli i Janusza Pyziaka. Ojciec porzucił jej matkę, zanim Laura się urodziła. Jako nastolatka pojechała do siostry swojego ojca, aby go odszukać. W dzieciństwie niesforna. Zainteresowania: śpiew, literatura. Studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zakochana w Adamie Fidelisie, wcześniej w Wolfgangu Amadeuszu (Wolfim) Schoppe. Jest główną bohaterką Tygrysa i Róży

Ignacy Grzegorz Stryba
urodzony w styczniu 1994 roku, syn Gabrieli i jej drugiego męża, Grzegorza Stryby. Młodociany intelektualista, sypie łacińskimi cytatami. Wygrywa wszystkie olimpiady i konkursy. Ciężko przeżywa okres dorastania. Zakochany w Agnieszce – koleżance z klasy. Jest głównym bohaterem powieści Czarna Polewka

Józef Pałys (Józinek, Pepe)
urodzony w listopadzie 1994 roku, syn Idy i Marka, kapitan podwórkowej drużyny futbolowej. Małomówny, poważny, wnikliwy obserwator. Główny bohater Języka Trolli. Zakochany w Stanisławie Trolli.

Łucja (Łusia) Pałys
urodzona 1 sierpnia 1998 roku, córka Idy i Marka, wykapana mamusia. Dziecko inteligentne i spostrzegawcze, zadające dużo ważnych pytań. Chce zostać sprężyną wydarzeń (łac. spiritus movens). Główna bohaterka Sprężyny.

Anna Górska
urodzona 1 sierpnia 1998 roku, córka Patrycji i Floriana Górskich. Kuzynka i przyjaciółka Łusi.

Szymon Rojek
urodzony w lutym 2000 roku, syn Natalii i Roberta Rojków.

Andrzej (Jędrzej, Jędrek) Rojek
urodzony w lipcu 2002 roku, młodszy brat Szymona.

Nora Górska
urodzona w 2002 roku, najmłodsza córka Patrycji i Floriana Górskich.

Kazimierz (Ziutek) Pałys
urodzony w 2007 roku, syn Idy i Marka Pałysów.

Melania (Mila) Gizela Schoppe
urodzona w czerwcu 2004 roku, córka Róży Pyziak i Fryderyka Schoppe, imiona ma po prababce Melanii Borejko i jej opiekunce prawnej, Gizeli Kalembie.

Pozostali

Robert (Robrojek) Rojek
ojciec Arabelli (z pierwszego małżeństwa, żona zginęła w wypadku samochodowym ), mąż Natalii, ojciec Szymona i Jędrzeja. Charakteryzuje go pogodne usposobienie, poczucie humoru i pracowitość. W młodości bez wzajemności zakochany w Anieli.

Florian (Baltona, Bobcio) Górski
mąż Patrycji, ojciec Anny i Nory. W młodości zamierzał dostać się do szkoły plastycznej, miał oryginalny image i własną kwiaciarnię. Można o nim przeczytać głównie w Szóstej klepce (mały Bobcio) i Pulpecji.

Grzegorz Stryba
matematyk, samotnik wychowujący dorastającą córkę Elkę (Noelka), znajduje szczęście u boku Gabrysi, zostaje ojcem Ignacego Grzegorza. Syn Metodego.

Marek Pałys
lekarz neurochirurg, mąż Idy, ojciec Józefa, Łucji i Kazimierza.

Janusz Pyziak
w liceum – notoryczny podrywacz, potem – nieodpowiedzialny pierwszy mąż Gabrysi, zostawia ją z dwójką dzieci, prawdopodobnie zakłada nową rodzinę w Australii. W Czarnej polewce powraca, aby prosić rodzinę o wybaczenie.

Aniela (Kłamczucha) Żeromska (z domu Kowalik)
żona Bernarda, matka bliźniaków: Piotra i Pawła. Aktorka Teatru Eksperymentalnego. Słynie z ciętego języka, skłonności do teatralnych gestów i przesady. Główna bohaterka Kłamczuchy.

Bernard Żeromski
artysta plastyk, mąż Anieli, ojciec Piotra i Pawła. Roztrzepany i wesoły filozof, potrafi jednak być męczącym towarzyszem i trudno się go pozbyć. Świetnie gotuje i piecze torty.

Paweł Żeromski
syn Bernarda i Anieli Żeromskich, brat Piotra (bliźniak jednojajowy). Jest raczej małomówny i skryty, ubiera się na czarno.

Piotr Żeromski
brat Pawła, od brata różni go gadatliwość i pogodne usposobienie, zakochany w Hildegardzie „Żabie” Schoppe.

Adam Fidelis
polonista Łusi. Zakochany w Laurze z wzajemnością. Syn właściciela sklepu ogrodniczego „Daglezja” w Kostrzynie.

Fryderyk Schoppe
mąż Róży, ojciec małej Mili. Mieszka z rodziną w Oxfordzie. Brat Wolfiego (Wolfganga Amadeusza) i Hildegardy (Żaby).

Celestyna (Cesia, Cielęcina) Hajduk (z domu Żak)
główna bohaterka pierwszej części cyklu, Szóstej klepki, kuzynka Floriana, żona Jerzego Hajduka, przyjaciółka Anieli oraz Danuty Filipiak, wychowanka prof. Dmuchawca. Mieszkała przy ulicy Słowackiego w domu z wieżyczką.

Aurelia (Genowefa Pompke, Lompke, Bombke itp.) Bitner (z domu Jedwabińska)
żona Konrada, matka małej Gabrysi, w Sprężynie była w zawaansowanej ciąży. Polonistka. Jako mała dziewczynka odwiedzała różne domy, przychodząc „na obiadek”. W ten sposób zyskała sobie sympatię Borejków i innych mieszkańców Roosevelta. Szczególnie zaprzyjaźniona z Kreską. Cicha, wrażliwa i zamknięta w sobie. Kiedy miała kilkanaście lat, zmarła jej mama, Ewa Jedwabińska. Główna bohaterka: Dziecko piątku i po części Opium w rosole.

Janina (Kreska) Ogorzałka (z domu Krechowicz)
żona Macieja, matka Katarzyny, Marii i Magdaleny. Sympatyczna, wesoła i pomocna. Wychowywał ją dziadek – prof. Dmuchawiec. Do Poznania przyjechała z Wrocławia. Główna bohaterka Opium w rosole.

Beata (Bebe) Bitner
żona Damazego Kordiałka, córka aktorki Józefiny, siostra Konrada. Ma synka. Główna bohaterka powieści Brulion Bebe B.

Elżbieta (Elka) Kowalik (z domu Stryba)
córka Grzegorza z pierwszego małżeństwa, żona Tomka, główna bohaterka Noelki

Arabella (Bella) Rojek
córka Roberta Rojka z pierwszego małżeństwa. Blondynka o trzeźwym i praktycznym spojrzeniu na świat. Dzięki ojcu ma zamiłowanie do majsterkowania. Żona Cezarego Majchrzaka. Poświęcony jest im tom Córka Robrojka.

Hildegarda (Żaba) Schoppe
siostra Fryderyka i Wolfganga, tytułowa bohaterka powieści Żaba.

Magdalena Ogorzałka
urodzona 8 marca 1992 roku, siostra – bliźniaczka Marii, córka Kreski i Maćka Ogorzałków, prawnuczka Dmuchawca, do którego przyjechała w 2008.

Inne postacie

Gizela Kalemba – urodzona 1917 roku, przybrana matka Mili Borejko, krawcowa, umiera w Kalamburce
Zuzanna i Władysław Makowscy – rodzice Mili Borejko; matka była polonistką, ojciec dziennikarzem
Hanna Borejko – matka Ignacego i Józefa, pochodzi z Litwy, w ostatnich tomach wspominana jako zmarla
Józef Borejko – brat Ignacego Borejki, chemik
Felicja Borejko – żona Józefa Borejki
Joanna Borejko – córka Józefa i Felicji Borejków; kuzynka Gabrieli, Idy, Natalii i Patrycji
Józefina Bitner – matka Konrada i Beaty Bitner; aktorka; daleka kuzynka Anieli
Damazy (Dambo) Kordiałek – przyjaciel i uczeń Bernarda Żeromskiego, później mąż Beaty Bitner, nauczyciel historii w liceum. Ma synka
Konrad (Kozio) Bitner – brat Beaty Bitner, mąż Aurelii,ojciec Gabrysi, scenograf.
Gabrysia Bitner – córka Aurelii i Konrada, urodzona w 2004 r.
Ewa Jedwabińska (z domu Marcinkowska) – nauczycielka matematyki, wychowawczyni Kreski i Jacka Lelujki, nadano jej pseudonim Ewcia Sopel, pełniła funkcję wicedyrektor w liceum nr XII, matka Aurelii, była żona Eugeniusza, umiera z powodu choroby w 1992 r.
Jerzy Hajduk – mąż Cesi z Żaków, fizyk, dyrektor liceum nr XII.
profesor Czesław Dmuchawiec – dziadek Kreski, nauczyciel polskiego.
Monika Pałys (z domu Kałużna) – urodzona 16 czerwca 1935 roku, matka Marka, przyjaciółka Mili z dzieciństwa i lat szkolnych, mieszkała w USA, w 2000 roku przeprowadziła się do Poznania, na Jeżyce
Leonia (Lonia) – przyjaciółka Mili ze studiów, po studiach wyjechała na Śląsk do pracy, obecnie szefowa firmy komputerowej
Stefania Majewska – nauczycielka Mili i Moniki
Pani Szczepańska – denerwująca sąsiadka Borejków, podsłuchiwała zebrania grupy ESD
Maciej Ogorzałka – mąż Kreski, architekt
Katarzyna Ogorzałka – najstarsza córka Kreski i Maćka Ogorzałków, ma kłopoty ze wzrokiem, w 2008 w towarzystwie rodziców i siostry Marii wyjeżdża na operację do Paryża
Maria Ogorzałka – urodzona 8 marca 1992 roku córka Kreski i Maćka Ogorzałków, siostra – bliźniaczka Magdaleny
Piotr Ogorzałka – brat Maćka, budowlaniec; sąsiad Borejków; żonaty, ma syna
Pani Zdzisia – siostra Maćka i Piotra Ogorzałków, matka Artura
Artur (Arturek-Gburek) – siostrzeniec Piotra i Maćka Ogorzałków, syn Zdzisi, podrywał Aurelię Jedwabińską
Matylda Stągiewka – dziewczyna, która zawróciła w głowie Maćkowi Ogorzałce, zanim zrozumiał, że kocha Kreskę
Józef Kowalik – ojciec Anieli, rybak dalekomorski
Mamert Kowalik – znany chirurg, stryj Anieli, ojciec Tomasza i Romy
Teofila (Tosia) Kowalik – żona Mamerta, pianistka, nauczycielka gry na fortepianie
Roma Kowalik – przyjaciółka Pulpecji z lat młodości, zakochana w Baltonie (w części „Pulpecja” ), obecnie żona jakiegoś lekarza, z którym przebywa w Austrii i ma dwóch synów
Tomek Kowalik – mąż Elki, brat Romy
Ciotka Lila (Ligia Muszyńska) – ciotka Tosi Kowalik; malarka
Metody Stryba – ojciec Grzegorza, dziadek Elki, brat Cyryla
Cyryl Stryba (Cyryjek) – stryj Grzegorza, brat Metodego
Teresa (Terpentula) – malarka, dawna miłość Cyryla i Metodego
Eugeniusz Jedwabiński – ojciec Aurelii
Marta Jedwabińska (potem Jankowiak) – babcia Aurelii, matka Eugeniusza Jedwabińskiego; wyszła ponownie za mąż – za Bronisława Jankowiaka
Monika Jedwabińska – 2. żona Eugeniusza, macocha Aurelii, ma syna z pierwszego małżeństwa
Sławek Lewandowski – sąsiad Borejków, były narzeczony Idy
Marta Lewandowska – matka Sławka
Franciszek Lewandowski – ojciec Sławka
Jan Schoppe – ojciec Fryderyka, Wolfganga oraz Hildegardy. Nauczyciel fizyki
Alina Schoppe – matka Fryderyka, Wolfganga oraz Hildegardy. Z wykształcenia muzyk-wirtuoz fortepianu.
Wolfgang Amadeusz Schoppe – dawny ukochany Laury Pyziak, fan punk rocka, student reżyserii dźwięku, przyjaciel Bodzia, mieszka w Glasgow
Stanisława Trolla – przyjaciółka Józinka, pięknie śpiewa. Była poważnie chora
Teresa Oracabessa – siostra Trolli
Helmut „Scratch” Oracabessa – szwagier Trolli, muzyk, z pochodzenia Jamajczyk, od dziecka mieszkał w Berlinie
Walenty Oracabessa – kumpel Józinka z drużyny piłkarskiej, siostrzeniec Trolli
Jagienka Oracabessa – siostra Walentego
Franz Oracabessa – brat Helmuta
Alma Pyziak – siostra Janusza; dr filologii, specjalistka od gramatyki opisowej; pracownik naukowy UMK w Toruniu
Pani Oleńka – współpracowniczka Almy Pyziak; zaopiekowała się Laurą w Toruniu
Pan Wiśniak – sąsiad Almy
Bingo – nauczyciel angielskiego, kolega z pracy Natalii
Czarek Majchrzak (przezywany Przeszczep) – chłopak, a obecnie mąż Arabelli Rojek
Pan Majchrzak – ojciec Cezarego, niesympatyczny człowiek
Pani Karina Majchrzak – matka Cezarego
Mateusz – kolega Arabelli, a potem również Cezarego
Paweł Nowacki – chłopak, a potem mąż Danki Filipiak-Nowackiej, wielka miłość Anieli Kowalik z czasów liceum
Danuta Filipiak (potem Filipiak-Nowacka) – dziewczyna, a potem żona Pawła Nowackiego; przyjaciółka Cesi; zawsze blada, zamyślona; w liceum pisała wiersze; z wyglądu podobna do Jane Birkin
Dąbek-Nowacka – matka Pawła i Marzenki, wicedyrektor Ogniska Muzycznego, w którym uczyła Tosia; pracodawczyni Anieli
Jarek Lisiecki – brat Marka, niegrzeczne dziecko, potem młodociany przestępca, który wyłudzał pieniądze od Konrada, a potem go pobił
Marek Lisiecki – brat Jarka, niegrzeczne dziecko, potem młodociany przestępca, który wyłudzał pieniądze od Konrada, a potem go pobił
Lisiecka – matka Jarka i Marka Lisieckich; pracowała jako opiekunka Aurelii Jedwabińskiej
Karol Paszkiet – starszy, wytworny pan, u którego Ida pracowała jako osoba do towarzystwa
Krzysztof Frączak – wnuk pana Karola, młodzieniec, którego uratowała Ida
Basia – gospodyni w domu pana Karola
Paulina Jędryś – dziewczyna Krzysztofa
Jacek Lelujka – kolega z klasy Kreski, jej przyjaciel; brat Wiktora, Adriana i Lucjusza
Wiktor Lelujka – wielbiciel Róży; brat Jacka, Adriana i Lucjusza
Adrian (Darek) Lelujka – wielbiciel Róży; brat Jacka, Wiktora i Lucjusza
Lucjusz (Lucek) Lelujka – weterynarz; wielbiciel Róży, a potem Laury; brat Jacka, Adriana i Wiktora
Bogumiła Lelujka – matka Jacka, Wiktora, Adriana i Lucjusza; zaopiekowała się Ignacym Grzegorzem, gdy się zgubił; jej mąż zmarł na zawał serca w Boże Narodzenie
Julia Kołodziej (z domu Żak) – siostra Cesi, artystka, żona Tolka.
Irena Żak – matka Cesi i Julii, artystka rzeźbiarka
Inżynier Żak (Żaczek) – mąż Ireny, ojciec Cesi i Julii, wielbiciel fizyki
Żak – Dziadek Cesi i Julii, emeryt, wielbiciel literatury
Wiesława Górska – siostra inżyniera Żaka, matka Baltony
Tolek Kołodziej – mąż Julii z Żaków
Zygmunt – plastyk, kolega Julii ze studiów, spotykał się Cesią
Marceli – kolega Patrycji Borejko, spotykała się z nim
Nowakowski – sąsiad i przyjaciel Bobcia z dzieciństwa, rozwydrzony chłopiec
Krystian Ziołek – stomatolog i karateka, przystojny mężczyzna, z którym spotykała się Aniela
Antoni Ptaszkowski (Tunio) – były chłopak Natalii Borejko, starszy od niej o 9 lat (bohater nie wchodzącej w skład Jeżycjady książki „Małomówny i rodzina”)
Filip Bratek (Nerwus) – brat Tunia, „prześladowca” Natalii, potem jej chłopak
Diana (Czekoladka) – „dziewczyna” Ignasia
Bodziu – autostopowicz, którego podwieźli Laura i Wolfi, „Spiritus movens”, czyli „duch sprawczy wydarzeń”, przyjaciel Wolfiego, nielubiany przez Laurę
Mirek – kolega Trolli, jeździ na wózku inwalidzkim.
Krystyna – żona Wojtka, koleżanka Julii, mieszkała przez jakiś czas u Żaków; matka Irenki
Wojtek – mąż Krystyny i ojciec Irenki
Beata Kowalczuk – koleżanka z klasy Cesi i Danki, wzorowa uczennica
Ola Sobkowiak – klasowa piękność, koleżanka z klasy Anieli i Roberta, przyjaciółka Joanny
Alinka – szkolna koleżanka Robrojka, przełożona Arabelli w wakacyjnej pracy
Izabella – koleżanka Konrada
Marzenka Nowacka – siostra Pawła, koleżanka Tomcia i Romci Kowalików, tłuścioch i skarżypyta
Marianna Burczykowska – siostra-bliźniaczka Mariana, koleżanka Bebe i Damba
Marian Burczykowski – brat-bliźniak Marianny, kolega Bebe i Damba
Arleta Kopiec – koleżanka Aurelii Jedwabińskiej (vel Geniusi)
Esmeralda Kopiec – koleżanka Laury
Pan Maciołka – pieniacz, sąsiad Bitnerów i Elki Stryby
Klaudiusz Krzyżanowski – chłopak Idy z czasów liceum
Wojtek Szyma – kolega Romy i Tomka, wielbiciel Patrycji
Jacek (Jacunio) – szkolny kolega Patrycji i jej wielbiciel
„Truskawa” – nauczyciel w Liceum Poligraficznym, wychowawca klasy Anieli i Roberta, ma zeza
Dyrektor Pieróg – fizyk, antypatyczny dyrektor w liceum, do którego chodzili Natalia Borejko, Beata Bitner i Damazy Kordiałek, wcześniej nauczyciel Gabrieli
Pani Zajęczyk – wicedyrektorka szkoły Józinka
Bronisław Jankowiak – woźny w szkole Aurelii i Konrada; potem mąż Marty Jedwabińskiej, babci Aurelii
Jadwiga Klimasowa – woźna w szkole Aurelii i Konrada
Bogna Sznytek – wychowawczyni Konrada, a potem Żaby i Piotra Żeromskiego
Pani Pościkowa – nauczycielka matematyki w liceum Cesi, Danki i Pawła


Jedna odpowiedź do wpisu “Postacie”

  1. terenia napisał(a):

    super!!!

Zostaw odpowiedź


+ dwa = 9

© 2022 Jeżycjada.pl
Theme "Night City" autorstwa Atillus design studio, tłumaczenie: Themy Wordpress